¨ Sportovní masáže, reflexní masáže, segmentová masáž 

Masáže klasické, sportovní a reflexní (segmentové)

Co je to masáž?

Pojem masáž vychází z řeckého slova, který v překladu znamená hnětení. Je to jeden z nejstarších léčebných prostředků, která může ovlivnit chorobný proces, odstranit následky únavy a tělesnou únavu. Může se provádět na sucho, s pomocnými masážními prostředky (např. oleje, emspoma,…) nebo s pomůckami.

Jak se na masáž připravit?

Klient by před masáží měl být umytý. Masírovaná část je většinou obnažena, ostatní části jsou zakryty plachtou. Masér vám hned na začátku sdělí všechny potřebné informace, jak se bude postupovat a kde si máte odložit.
Masáž by se neměla konat bezprostředně po jídle (alespoň 2h), při celkovém vyčerpání, po nadměrné námaze, při akutním poranění pohybového aparátu, při zánětu (šlach, svalů, kůže), při bakteriálních nebo hnisavých onemocnění kůže, při hořečnatých stavech, těhotenství a dva měsíce po porodu.

Druhy masáží

Sportovní masáž je vykonávána zdravým lidem, nejčastěji sportovcům. Ovlivňuje jejich tělesný stav a výkonnost a je to jen upravená forma rekondiční (klasické) masáže. Uplatňování masáže v tělovýchovné a sportovní praxi je rozmanité se zaměřením na cíl. Jde především o přípravnou, kondiční, pohotovostní masáž, masáž odstraňující únavu a ovlivňující výkonnost.

Segmentová (reflexní) masáž terapeuticky cílící na reflexně vyvolané změny, přes které můžeme docílit ke změnám na vnitřních orgánech. Provádí se bez použití masážních přípravků a podle jasně daných zákonitostí.

 

Soňa Hlaváčková - manuální fyzioterapie